A popsitörlő kendők nagy többségében sajnos kőolajszármazékok és/vagy szintetikus illatanyagok vannak, amik nagyon ártalmasak a baba bőrének.
(A babákról, kisgyermekekről gondoskodó szülők, nagyszülők kezén keresztül is felszívódnak a szervezetbe ezek a káros, testet mérgező anyagok, melyek okozhatnak irritációt és allergiát.)
Lemoshatjuk a baba popsiját tiszta vízzel is.
Sok anyuka egyszerűen a csap alatt, folyó vízzel szereti lemosni a kicsit, de sokan használják azt a módszert is, hogy egy tálban langyos vizet tesznek a pelenkázóra, és azzal benedvesített vattalapokat használnak.
Nagyon egyszerűen készíthetünk házilag is olyan törlőkendőt, ami nemcsak tisztítja, de ápolja is a bababőrt.
Vincze Brigi kozmetikus mestert kérdeztem arról, ő mit használ erre a célra iker kisfiainál, hisz tudom, ő is ellenzi a káros anyagokat tartalmazó kozmetikumok használatát.
Brigi, aki 15 évet dolgozott kozmetikusként, a következő receptet osztotta meg velem:
Popsitörlő recept:
- A popsitörlő folyadék alapja tisztított víz és hidegen sajtolt növényi olaj (napraforgó / olíva / jojoba stb.) nagyjából 2 : 1 arányban.
- Kiürült, jól kimosott szórófejes flakonba vagy üvegbe öntsük az 1/3 rész olaj - 2/3 rész víz keveréket, és minden használat előtt rázzuk fel.
-
Tehetünk a keverékhez néhány csepp teafa illóolajat (ami fertőtlenít), vagy levendula illóolajat (ami bőrnyugtató), főleg, ha picit piros lenne a popsi.
Természetesen csak 100%-os, tiszta illóolajat használjunk, és nagyon keveset – max. 3 cseppet egy 100 ml-es üvegbe.
A rózsa illóolaj is nagyon jó kisbabáknak, csak az sokkal drágább, de ha van otthon, nyugodtan használhatjuk azt is kis mennyiségben.
Praktikus tanácsok:
- Sok anyuka használ mosható popsitörlő kendőt, amit persze magunk is elkészíthetünk, akár régi pólót feldarabolva, beszegve.
- Ha papírtörlőre fújjuk, vastagabb fajtát válasszunk, ami nem ázik át és foszlik, mállik szét rögtön.
-
Érdemes pelenkacsere előtt néhány papírtörlőt előkészíteni: letépni és egyszerre benedvesíteni vízzel.
Több lapot egymásra tenni, négybe hajtani, együtt bevizezni, kinyomkodni, hogy ne csöpögjön; majd újra lapokra szedni és ezeket a lapokat hajthatjuk pl. négybe.
Erre fújhatjuk a popsitörlő folyadékot, illetve a végén sima nedves lapokkal is letörölhetjük a maradék olajat, ha szeretnénk.
Mivel valamennyi olaj marad a baba bőrén, popsikrémből is kevesebbet kell használnunk.
Ha túl sok nedves papírt készítettünk elő, semmi gond, a következő peluscserénél újra bevizezve tökéletesen használható. - Ha útnak indulunk, befújkálhatunk előre néhány törlőkendőt, és eltehetjük az előre benedvesített kendőket is egy műanyag dobozba.
- Nagy melegben 3-5 csepp grapefruitmag cseppet is tehetünk a keverékhez, hogy tartósítsa.
-
Az üveget könnyedén tisztíthatjuk gyerek fogkefével, biológiailag 100%-osan lebomló mosogatószerrel, majd alaposan öblítsük ki tiszta vízzel. Ezután grapefruitmag kivonattal tudjuk fertőtleníteni (tegyünk 20-30 cseppet tiszta vízbe, és ebben áztassuk legalább 20-30 percig, majd alaposan öblítsük át tiszta vízzel).
Az üveg karbantartását érdemes 3-5 újratöltés után elvégezni.
Higgyétek el, nem bonyolult sem elkészíteni, sem használni! A tapasztalat az, hogy egy-két nap alatt belejön és átáll az ember. Érdemes kipróbálni, hiszen így biztosan nem juttatunk káros, allergizáló anyagokat teljesen feleslegesen az érzékeny bababőrre.
Tipp:
- Mosható törlőkendőt boltban is lehet kapni, legutóbb például a Julka hulladékmentes webshopban láttam.
- Boltban vásárolt nedves popsitörlők esetén mindig érdemes alaposan megnézni az összetételt, ezek között is van néhány teljesen "tiszta" (pl. a Cot-one vagy a Naty).