Az első egy hónapban nagyon fontos mindenféle szempontból megkönnyíteni az átmenetet a baba számára a benti világból a kinti világba.
Mivel kilenc hónapig folyamatosan körülvette őt a magzatvíz, ami egy meleg, sűrű közeg, ezért az első hetekben különösen fontos, hogy melegben érezze magát, és hogy minél több érintést kapjon.
Mennyire kell melegen öltöztetni egy kisbabát?
A babák különbözőek, vannak, akik fázósabbak, és vannak, akik a meleget bírják kevésbé – fontos, hogy ilyen szempontból is megismerd a saját gyermekedet.
A szoba levegője ne legyen melegebb, mint az addig megszokott. A légutaknak a kicsit hűvösebb levegő előnyösebb, inkább a babád öltöztesd melegebben – persze az fontos, hogy huzat ne legyen.
Ami a sapkát illeti: sokan ajánlják kezdeti időben a vékony pamut sapkát otthoni használatra is – szintén a már említett melegveszteség elkerülése végett, hiszen a nyitott kutacs miatt fokozott az újszülöttek hőleadása. Ez sem kötelező, figyeld a babádat, hogy érzi magát jobban.
Milyen ruhát válasszunk?
Lehetőleg természetes alapanyagút.
Vásárlás vagy használat előtt fontos megnézni a ruhák anyagösszetételét, mert sajnos műszálas babaruhákat is gyártanak – ezeket mindenképp érdemes elkerülni.
Arra is figyelj, hogy a ruhák ne szorítsák sehol a babát (különösen a derékrészt szokták egyes darabok, illetve a bokát).
Nagyon praktikus az ujjatlan hálózsák, mert akkor biztosan nem takarózik ki a baba, és a feje fölé sem kerül a takaró.
A kezeslábas pizsama is nagyon jó, mert ez is védi a deréktájat, és a lábfejjel rendelkező verzióban a lábacskák is melegben maradnak. Ha azt látod, hogy a hálózsákba a sok forgolódás miatt kicsit belegabalyodik a baba, akkor inkább ez utóbbit válaszd.
Szükség van pólyára?
A pólyát kifejezetten nem javaslom.
Ha a babát szorosan körbetekerik takaróval vagy pólyával, a babák a korlátozott mozgási lehetőségek miatt gyakran stresszt élnek át.
A babák gyakran érintik az arcukat, és fokozza a feszültséget bennük, ha a kezük nem tud szabadon mozogni.
A korai éhségjelek megfigyelését is gátolja a pólya.
Mivel a babák túl nagy stresszre nemcsak sírással reagálhatnak, hanem lefagyással, és elalvással is, ezért könnyen félreértelmezhető, hogy ha a baba hirtelen csendben marad és becsukja a szemét, akkor megnyugodott, vagy épp ellenkezőleg, a túl nagy stressz miatt „kilépett a helyzetből”.
Milyen a jó babacipő?
Az egészséges csecsemőknek nincs szükségük cipőre ahhoz, hogy megtanuljanak járni. A babacipő nem azért van, hogy megtámassza a lábat, hanem hogy megvédje a hidegtől, az éles kövektől és a talaj nedvességétől.
A gyerekcipő nagyon fontos kérdés, erről egy külön bejegyzésben olvashattok.
Tippek:
- Jó szívvel ajánlom a Symbyo biopamut, öko-tex minősítésű ruháit. Krizsanóczi Márti tervezi a praktikus, kényelmes, csodaszép ruhákat. Három gyerekes anyukaként fő szempontja a tervezésnél, hogy a ruhák ne akadályozzák a szabad mozgást, és hordozásnál, mosható pelenka használatánál is kényelmesek legyenek.
- Érdemes megnézni a Cseppke I love Nature kollekcióját is, szuper hálózsákjaik, kezeslábas pizsamáik vannak.